Azerbaycan'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Şehirler, tarihi yerler, doğal güzellikler, müzeler ve daha fazlası

Şub 12, 2023 - 16:43
Mar 10, 2023 - 22:42
 0  56

1. Azerbaycan hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Doğru yere geldiniz! Azerbaycan'da gezilecek en iyi 10 Yer göz atın...

Azerbaycan hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Doğru yere geldiniz! Azerbaycan'da gezilecek en iyi 10 Yer göz atın...
Azerbaycan Türkiye

Doğu Avrupa ve Batı Asya sınırlarında yer alan Azerbaycan, Kafkaslar bölgesinde yer alan güzel bir ülkedir. Yerel olarak “Ateş Ülkesi” olarak da adlandırılan bu yer, Hazar Denizi'ne, çamur volkanlarına ve alevli dağlara ev sahipliği yapıyor.Bunun yanı sıra ülke, deniz kenarında dinlenen şirin tatil köyleriyle de tanınır. Sadece bu değil, eski yapıları tamamlayan eski camiler ve muhteşem modern mimariler var. Ülke, gezginler için geniş seyahat seçeneklerine sahip olsa da, bunlar Azerbaycan'da ziyaret etmek için özenle seçilmiş yerlerden bazılarıdır ve bu da seyahatinize değecektir.

2. Bakü

Bakü
Alev Kuleleri

Hazar Denizi kıyısında yer alan Bakü, aynı zamanda Azerbaycan'ın başkenti olan güzel bir şehirdir. Burası eski surlarla çevrili İçeri Seher şehri ile modern gökdelenlerin bir karışımı. Şehir, ateşi andıracak şekilde inşa edilmiş ünlü Alev Kuleleri'ne ev sahipliği yapıyor ve bunun dışında 900'den fazla eseri kapsayan Çağdaş Sanat Müzesi var. Bunun yanı sıra, şehrin içinde gezintiye çıkmanıza ve keşfetmenize izin verecek birçok yerel pazar var, bu da onu Azerbaycan'da görülecek en iyi yerlerden biri yapıyor .

3. Astara

Astara
Astara

Astara şehri, İran ile de sınır paylaşan Astara Rayon bölgesinde yer almaktadır. Burası, yemyeşil ormanlar ve devasa dağlarla çevrili, Azerbaycan'ın en güzel şehri olarak adlandırılıyor. Şehrin çevresinde yer alan pitoresk kafeler ve yerel restoranlar, gezginlere yerel mutfağın tadına bakabilecekleri bir yer sunuyor. Bunun yanı sıra sadece bölgedeki buluntulara adanmış bir müze var. 2.000 yıl öncesine tarihlenen heykeller, madeni paralar ve diğer korunmuş eşyalar var. Bunun dışında şehre güzellik katan hamamlar, türbeler, camiler ve antik kuleler bulunmaktadır.

4. Şeki

Şeki
Şeki

Şeki, Azerbaycan'ın kuzeyinde, başkent Bakü'nün 370 km kuzeybatısında Büyük Kafkas Sıradağları eteğinde yer alan ve Şeki Rayonu'nun merkezi olan kenttir.

Güney Büyük Kafkas Dağı'nın eteklerinde yer alan Şeki, 60.000 yıllık bir kasabadır. Kafkasya'nın en eski yerleşim yeri olarak bilinen bu küçük kasaba ipek, dokuma ve işlemeleriyle tanınır ve bu da onu ipek yolu üzerinde önemli bir dönüm noktası yapar. Arka planda yer alan heybetli dağlarla bu kasabanın güzelliğini süsleyen ve aynı zamanda onu Azerbaycan'da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri yapan Şeki Hanları tarafından yapılmış eski camiler, kaleler ve 18. yüzyıldan kalma saray vardır.

5. Kuba

Kuba
Kuba

Kuba Azerbaycan'ın Kuba Rayonu'nun bir şehri ve başkentidir. Şehir, Kudyal nehrinin sağ kıyısında, deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte, Şahdağ dağının kuzeydoğu yamaçlarında yer almaktadır. 38.100 nüfusa sahiptir.

Azerbaycan kültürünü keşfetmek için önemli destinasyonlardan biri. Antik dağ kasabası, antik köylerin yakınında bulunan Qudailchay nehrinin karşısında yer almaktadır. Küçük bir Yahudi yerleşimi, arka planda güzel dağların olduğu nehrin karşı tarafında yer alır. Burası Azerbaycan'da ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri ve koşuşturmadan kaçmak için harika bir yer.

6. Göyezen dağı

Göyezen dağı
Göyezen dağı

Qazak ilçesinin kuzeybatı tarafında yer alan bu dağ, Abbasbaylı ve Alput'un eteklerindeki köylerin yakınında yer almaktadır. Deniz seviyesinden 857,9 metre yükseklikte bulunan Goyazan dağı, pitoresk bir manzara katan güzel inişli çıkışlı tarlalar ve ovalarla çevrilidir. Buralarda trekking yapmak Azerbaycan'da yapılacak en iyi şeylerden biridir . 

7. Çamur Volkanı

Çamur Volkanı
Çamur Volkanı

Doğalgaz ve petrol aramaları sırasında 30 mil açıkta, 700 m derinlikte, 180 m'ye kadar püsküren çamur volkanı keşfedildi. Dünyada bilinen 2000'den fazla çamur volkanın 344'ü Azerbaycan'dadır. Bu volkanların bir kısmı Azerbaycan'a ait Hazar Denizi tabanında bulunur. Dünyada 42 ülkede bu tür volkan bulunur.

Çamur volkanı, volkanik arazilerde, kil, mil, sıcak su ve gaz çıkışından oluşan küçük çamur konileridir. Gerçek yanardağ değildir, hiçbir zaman lav püskürtmezler.

8. Göygöl Gölü

Göygöl Gölü
Göygöl Gölü

Azerbaycan'daki ilk millî park olan ünlü Göygöl Millî Parkı'nda yer almaktadır. Kapaz Dağını yerle bir eden deprem sonucunda dört bir tarafı Küçük Kafkas Sıradağları ile çevrili olan büyük dağ gölü Göygöl oluşmuştur.

Azerbaycan'ın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen ruhani bir manzaradır. Sık ormanlarla çevrili bu yer yakın zamanda halka açıldı. 12. yüzyılda meydana gelen bir deprem nedeniyle oluşan bu dağ gölü, her yıl güzelliğini keşfetmeye gelen birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor.

9. Yanar Dağ

Yanar Dağ
Yanar Dağ

Yanar Dağ, Azerbaycan'ın başkenti Bakü yakınlarındaki Hazar Denizi'ndeki Abşeron Yarımadası'ndaki bir yamaçta sürekli olarak yanan bir doğal gaz ateşidir. Alevler, ince gözenekli bir kumtaşı tabakasından 3 metre havaya fırlar

Ziyaretçiler, alevlerin en net görüldüğü alacakaranlıkta bu etkileyici doğa olayına akın ediyor ve bölge aynı zamanda yerel bir içeceği yudumlarken rahatça oturabileceğiniz ve gösteriyi izleyebileceğiniz ilginç çay dükkanlarıyla dolu.

Yanardağ, Azerbaycan'da bulunan çamur volkanlarından farklıdır, çünkü tepelerden fışkıran lav veya çamur birikintileri yoktur.

10. Nabran

Nabran
Nabran

Nabran, Azerbaycan’da tatil bölgesi haline gelen, Bakü’den yaklaşık 3 saat uzaklıkta bir köydür. Hazar’a kıyısı olan köy yaz aylarında bol miktarda güneş ışığı alır. Su parkı ve yüzme havuzları gibi suya dayalı aktiviteler Nabran’da çok fazla görülür. Akşamları ise bar, restoran ve gece kulüpleri ile hareketlilik devam ediyor.

11. Kabala

Kabala
Kabala

Kuzey Azerbaycan'da doğal güzellik ve tarihin mükemmel bir karışımı olan Kabala, Kafkas Arnavutlarının başkentiydi. Çevredeki Kafkas Dağları ile çevrili arkeolojik alanlar 2.500 yıl öncesine dayanmaktadır. Kanyonları, şelaleleri ve derin vadileriyle Kabala, Azerbaycan'da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

12. Kısacık Bir Bilgi

3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan  bildiriyle Türkiye ile olan vize uygulaması kaldırılan Azerbaycan'a vize almadan, pasaport göstermeden sadece yeni tip çipli kimlik kartınız ile seyahat edebilirsiniz. Bu vize muafiyetine bağlı olarak iki ülke vatandaşları 90 günü aşmamak kaydıyla pasaportsuz giriş-çıkış yapabilirler. 90 günü aşan durumlarda ise ikamet izni başvurusu zorunludur.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow