Antalya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Antalya'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Şub 8, 2023 - 12:27
Şub 8, 2023 - 12:59
 0  50

1. Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı
Hadrian Kapısı

Roma İmparatoru Hadrian'ın onuruna yükseltilmiş olan bu üç kemerli mermer geçit, bazı zengin girift oymalarla süslenmiştir. Heykelsi dekorasyon sizi Helenistik ve Romalıların eski dünyalarında bir yolculuğa çıkarıyor. Antalya'nın en etkileyici turistik yerlerinden biri olan bu kapı, bir zamanlar Kaleiçi kasabasının ana girişi olarak kullanılıyordu.

2. Eski Şehir (Kaleiçi)

Eski Şehir (Kaleiçi)
Eski Şehir (Kaleiçi)

Kaleiçi olarak bilinen eski şehir, yaşamak ve eskimiş basit ambiyansı solumak için mükemmel bir labirent benzeri mahalledir. Antalya'daki çok sayıda turistik mekan, şehrin bu güzel bölgesinde yer almaktadır. Önceleri kalabalık bir yerken şimdi gösterişli butik oteller, ilgi çekici sanat galerileri, minik hediyelik eşya dükkanları ve egzotik restoranlarla bezenmiş durumda.

Önemli Yerler: Antalya'da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden bazıları bu eski şehir olan Kaleiçi'ndedir. Tekeli Mehmet Paşa Camii'ni, Hesapcı Sokak'ı, Kesik Minare'yi ziyaret edin.

3. Antalya Müzesi

Antalya Müzesi
Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, zengin Türk mirasının her yönünü sergileyen, her şeyi kapsayan mükemmel bir koleksiyona sahiptir. Burası, Antalya'da kesinlikle kaçıramayacağınız ziyaret edilecek yerlerden biridir. Lüksü ve medeniyete dair evrensel kavrayışları için Antalya Müzesi'ni ziyaret edin. Tüm Türkiye kıyılarındaki kazı alanlarından en iyi sergilerden bazıları burada sergileniyor.

Önemli Yerler: Seleukeia'nın mozaikleri, Aspendos'un gümüş sergisi ve Perge'nin ilahiyat heykelleri

4. Yivli Minare

Yivli Minare
Yivli Minare

Antalya'nın en karakteristik simgesi olan Yivli Minare, 13. yüzyıldan kalma ve halen kullanılan bir camidir. Sultan Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan bu Antalya turistik cazibe merkezi, Selçuklu mimarisinin parlak bir örneğidir. Bu sekizgen yivli şaftın tepesindeki çıkıntılı galeri, şehrin bazı harika panoramik manzaralarını sunuyor.

Yüksekliği 38 metre olup 90 basamaklı merdiven ile çıkılmaktadır.

5. Roma Kalesi (Hıdırlık Kalesi)

Roma Kalesi (Hıdırlık Kalesi)
Roma Kalesi (Hıdırlık Kalesi)

14 m yüksekliğindeki bu silindirik kulenin asıl amacı, 2. yüzyılda Eski Liman limanını gözetlemekti. Günümüzde ise hemen hemen aynı amaca hizmet etmektedir. Bununla birlikte, Eski Limanı izlemek yerine, şehrin muhteşem gün batımını ve ruhani geniş manzaralarını izleyebilirsiniz. Bu, Antalya'nın turistik yerlerinden birinde piknik yapmak isteyenlerin favorisidir.

Anahtar İlgi Alanları: Panoramik manzaraların fonunda gerçeküstü gün batımı; ve kaleyi çevreleyen Karaalioğlu Parkı, huzuru sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

6. Aspendos

Aspendos
Aspendos

Aspendos, Antalya gezilecek yerler listesinde kesin bir yere sahiptir. Dünyanın en iyi korunmuş devasa Roma arkeolojik alanı olduğu iddia ediliyor. Bu antik kent, Antalya'nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan ünlü Roma tiyatrosunu çevreler. 2. yüzyılda inşa edilen Aspendos, büyüleyici kalıntılarıyla sizi büyülemeyi başarıyor. Arkadaşlarınızla gezip görmek ve tembel tembel gezmek için mükemmel bir yer.

Önemli Yerler: Şehrin büyüleyici kalıntıları; 15.000 seyirci kapasiteli bir Roma tiyatrosu; ve 2. yüzyılın harikalarına bir göz atın. Aspendos tiyatrosunda zaman zaman düzenlenen tiyatro gösterileri ve bale etkinliklerini

7. Perge

Perge
Perge

Perge, Antalya'da gezilecek en güzel yerlerden biri. Hem Yunan hem de Roma mimarisinin bir dokunuşuna sahiptir. Bu kasabanın güzelliği, stadyum enkazında, yıkık tapınaklarında ve yarı yıkılmış pasajında ​​yatıyor. Nitelikli bir turizm alanı olmasına rağmen, diğer cazibe merkezlerine göre iyi korunmamış olması nedeniyle daha az ziyaretçi çekmektedir. Ancak sokakları ve tapınakları keşfederken hissedeceğiniz sakinlik ve entrika duygusu sizi memnun bırakacaktır.

Önemli Görülecek Yerler: Roma hamamları, Helenistik Kapı, Akropolis, yarı dikilmiş tapınaklar, çarşı kalıntıları ve stadyum.

8. Karain Mağarası

Karain Mağarası
Karain Mağarası

Karain Mağarası, Antalya'da görülmesi gereken tarih öncesi yerlerden biridir. Bu mağaraların 25.000 yıldan daha eski olduğu söyleniyor. Alt ve Orta Paleolitik Dönem kalıntıları buradan çıkarılmıştır. Kemikler, dişler, silahlar vb. İçerir. Mağaradaki patikaların bazıları dardır, ancak ilkel çağın görkemine bir göz atmak için her şeye değer.

9. Olimpos ve Yanartaş

Olimpos ve Yanartaş
Olimpos ve Yanartaş

Olympos ve Çıralı kardeş köyleri, Antalya gezilecek yerler listesinde özel bir yere sahiptir. Bu köylerin etrafını saran sahil şeridi Olympos antik kentinin kalıntıları ile çevrilidir. Olympos, partilere gidenlerin cenneti olmakla ünlüyken, Çıralı daha çok rahat ve dinlendirici bir tatildir. Bu görkemli cazibe merkezi, plajların ve tarihi kalıntıların mükemmel bir birleşimini sağlamıştır.

Olimpos'un Sönmeyen Ateşi: YanartaşAntalya'nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğalgaz kaynağı. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir. 2500 senedir yanmaktadır

10. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Antalya'da görülmesi gereken yerlerden biri de Damlataş Mağaraları'dır. Yaklaşık 15.000 yıl önce, esas olarak sarkıt ve dikitlerden oluşmuştur. Bu mağaraların her yüzeyinden çıkıntı yapan çeşitli renklerde ilginç kaya desenleri, maceralı bir keşif gezisi sunuyor.

Önemli Yerler: Bu mağaralar aynı zamanda 'Astım Tedavisi' mağaraları olarak da bilinir. İnanışlara göre bu mağaralar solunum yolu şikayetlerini ve astımı tedavi etme özelliğine sahiptir.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow