Ankara'da Gezilmesi Gereken 9 Yer

Ankara'da Gezilmesi Gereken 9 Yer

Şub 7, 2023 - 09:57
Şub 7, 2023 - 10:25
 0  51
Ankara'da Gezilmesi Gereken 9 Yer

1. Ankara Kalesi: Şehir Manzarasının Keyfini Çıkarın

Ankara Castle

Tüm tarih meraklıları için Ankara'da yapılacak en iyi şeylerden biri Ankara Kalesi'ni ziyaret etmektir. Sergi salonlarına ve camilere enerji yatırımı yapıyorsanız, Ankara'nın tarihinden ve toplumlarından bir kesit görmenizi sağlıyorsa, o noktada Ankara Kalesi'ne gitmek Ankara'nın 360 derecesini görmenizi sağlar. Ulus mevkiinde yer alan kale, başlangıçta askeri koruma olarak kullanılmış ve şu anda Ankara'nın en bilinen gezi yerleri arasında öne çıkıyor.

2. Anıtkabir:

Anıtkabir

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir.1973'den beri İsmet İnönü'nün kabri de Anıtkabir'dedir.

Rasattepe (Anıttepe) Anıtkabir yapılmadan önce rasat (gözlem) istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe'nin ismi Rasattepe idi. 906 rakımlı bu tepede, MÖ. 12. yüzyılda Anadolu'da devlet kuran   Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı.

Anıtkabir'in Rasattepe'de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir'in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı.

3. Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Dünü ve Bugünü Bilin

Anadolu Medeniyetlerinin Tarihi Merkezi

1997 yılında İsviçre'de Yılın Müzesi olarak adlandırılan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Paleolitik dönemden günümüze kadar sıralı bir şekilde düzenlenmiş geniş bir Anadolu tarihöncesi araştırmaları koleksiyonuna sahiptir. Türkiye ve Ankara'nın eski tarihine bir önsöz olarak geçiyor. Kaynakları M.Ö. bin yıl öncesine kadar uzanan birçok antik eser ve Hitit figürü göreceksiniz. 

4. Atakule: Ankara'nın Güzelliğine Kuleden Tanık Olun

büyüdüklerinde

Atakule Alışveriş Merkezi, Ankara'da, döner restoranlı kulesi ile meşhur alışveriş merkezi. Çankaya semtinde, Cinnah Caddesi ile Çankaya Caddesi'nin kesiştiği, Zübeyde Hanım Meydanı'na cepheli konumdadır.

13 Ekim 1989 tarihinde Ankara'nın başkent oluşunun 66. yıldönümüne denk gelen günde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılışı yapılan kulenin altında, Türkiye'nin ikinci ve Ankara'nın ilk Alışveriş Merkezi hizmet vermeye başlamıştır. Yapının adı bir yarışma sonucu belirlenmiştir.

125m yükseklikte inşa edilmiş betonarme taşıyıcı sistemli yapı özelliğinde, çıkış ve inişte şehir manzarasına hakim iki adet cam asansörle seyir terasına ulaşılmaktadır. 360° panoramik Ankara manzarasına sahip platformda aynı zamanda arttırılmış gerçeklik deneyimleri sunulmaktadır.

5. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Çengelhan Museum

Ankara Kalesi'nin yanında yer alan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, ulaşım, sanayi ve yazışmaya dair çok çeşitli sergilerin bir araya geldiği tarihi bir merkezdir. Bunların büyük bir kısmı Koç ailesi tarafından karşılıksız olarak verilmiştir. Çocuk oyuncakları ve eski yenilikler dahil olmak üzere ıvır zıvırları ve koleksiyon öğelerini ve tam boyutlu tekneler ve hava gemileri dahil olmak üzere ulaşım koleksiyonlarını keşfedeceksiniz! Ücretsiz tren yolculuğu da dahil olmak üzere çok sayıda sezgisel gösteri ve alıştırma ile bu tarihi merkez, gençler için idealdir.

6. Gençlik Parkı: Gece Havuzu Gösterisine Katılın

Gece Havuzu Gösterisine Katılın

Ankara'ya trenle giderseniz, istasyona girerken göreceğiniz başlıca şeylerden biri Gençlik Parkı'ndaki dönme dolap! Gençlik Parkı, ayrıcalıklı bir açık duraktır: ve ayrıca 69 yeşillik ve su alanı bölümü, bir yüzme havuzu, bir açık hava tiyatrosu ve normalden daha küçük iki tren barındırır!

Ayrıca rekreasyon merkezinde her türlü ürünü sunan 40'tan fazla stant vardır ve her gece ana havuz harika bir ışık gösterisine sahiptir. Gençlik Parkı'nda bütün bir gün ve gece eğlence doyasıya yaşanır!

7. Kızılay

Kizilay

Kızılay, şehrin ana merkezi ve aynı zamanda farklı sosyal merkezlerin merkez üssüdür. Farklı insanların sosyal buluşmalar için toplanma eğiliminde olduğu ana meydandır. Tüm yerel mağazaları ve gece kulüpleri burada bulunabilir. Aynı zamanda şehrin gençleri için ana cazibe merkezidir. Yoğun bir sabahtan sonra, her zaman bir bara gidebilir.

8. Ankara Devlet Operası

Ankara State Opera House

Ankara Devlet Operası, kültüre tanık olmak isteyenler için mükemmel bir durak. Burayı ziyaret ederken, Türkiye Devlet Operası, Türkiye Devlet Tiyatrosu veya Türk Devlet Balesi topluluklarının sunduğu birbirinden eğlenceli performanslar izlenebilir. Etkinlikler veya konserler, her yıl çok sayıda gezginin ilgisini çeken Eylül'den Haziran'a kadar gerçekleşir. Bu nedenle, burayı ziyaret ederken kültürel bir muamele bekleyin!

9. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Klasik döneme ışık tutan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara'da mutlaka ziyaret etmeniz gereken dikkat çekici bir müze. Müze, Yunan ve Roma dönemlerinde günlük hayata kısa bir bakış atmanızı sağlar. Alt salonda, Türk kültürü ile birlikte bazı arkeolojik alanlara ışık tutan düzenli geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow