İzmir'de Gezilecek En İyi 10 Yer

İzmir'de Gezilecek En İyi Yerler

Şub 7, 2023 - 23:00
Şub 7, 2023 - 23:04
 0  58

1. İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir gezilecek yerler listemize İzmir Saat Kulesi ile başlamak istiyoruz. İzmir gezi yerlerinin fotoğraflarına zaten baktıysanız, muhtemelen zarif Saat Kulesi'nin bazı resimlerini görmüşsünüzdür.

Kule, İzmir'in alamet-i farikası haline geldi ve şehirdeyken kesinlikle görülmeye değer. Kule, İzmir'in merkez meydanı Konak'ta yer almaktadır. 1901 yılında, Sultan II. Abdülhamid'in 25 yıllık saltanatının onuruna, Alman Kralı II. Wilhelm'in hediyesi olarak yaptırılmıştır. 121 yıllık mermerden inşa edilen kule 25 metre yükseklikte uzanıyor.

2. İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir'in en iyi turistik yerlerinden biridir. Bu ortalama bir hayvanat bahçesi değil, kendi türünde benzersizdir. Açık hava kafesleri çok büyük, hayvanlar orada heybetli bir şekilde yürüyor ve meraklı turistleri tamamen görmezden geliyor. Park misafirlerinin hayvanların yaşamına ve yaşam alanlarına daha yakın olmalarını sağlar. Burada vahşi hayvanları gözlemlemenin eşsiz zevkini hissedebilirsiniz.
Hayvanat bahçesinin geniş alanı, sıcak İzmir güneşinden gölge sağlayan güzel yeşilliklerle yoğun bir şekilde doludur. Ayrıca birçok oyun alanı ve çocuklar için tavşan, eşek, at ve keçi içeren bir evcil hayvan çiftliği vardır.

Bir hayvan kameranızın önünde poz veriyorsa güzel bir kare yakalamaya çalışın.

3. Çandarlı Kalesi

Çandarlı Kalesi

Planı kareye yakın bir dikdörtgen biçiminde olan Çandarlı Kalesi, bugün beş kulesi, mazgalları, kapısı ve duvarları ile büyük bir görkem içindedir. Kale, 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmiştir.

Kalenin yapılışını araştırırken önce kullanım alanı olarak M.Ö. 6. yüzyıllarda Pitane sitesi içinde bir işlev gördüğü sanılmaktadır. İnşa edildiği yıl tam olarak bilinmeyen kale, Cenevizliler tarafından 14. yüzyılda restore edilmiştir. Sadrazam Çandarlı Halil Paşa'nın emriyle de 15. yüzyılda yeniden inşa edildiği bilinmektedir. 2009 yılında başlatılan son restorasyon çalışması ise 2014 yılında tamamlanmıştır.

4. Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı

İzmir seyahatinde mutlaka yer verilmesi gereken durakların başında gelen Kemeraltı Çarşısı, ülkemizin en eski çarşılarından biridir. Konak’ta yer alan ve 5 km2 genişliğe sahip olan çarşı yaklaşık 15.000 iş yerine ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi 16.yy’a kadar uzanan tarihi çarşı 20.yy’a kadar üzeri tonoz ve kiremitle örtülü kapalı olarak hizmet vermiş sonraları ise açık hava pazarı haline gelmiştir. Sabahın çok erken saatlerinde kepenkleri açılan dükkanlar yaz aylarında çok geç saatlere, kış aylarında ise akşam saatlerine doğru kapanmaktadır. İçerisinde çeşmeler, hanlar, hamam, cami, mescit gibi pek çok tarihi yapıyı da barındıran Kemeraltı Çarşısı’nın ana kapısına Anafartalar Caddesi’nden girilmektedir. Çarşı boyunca yer alan dükkanlar arasında baharatçılar, turşucular, kuyumcular, özgün tasarım ürünlerin satıldığı dükkanlar, doğum günü, kına, nişan, düğün gibi organizasyonlarda kullanılan çeşitli ürünler ve daha nicesi yer almaktadır. Sevdikleriniz ve kendiniz için minik hediyeler alabileceğiniz çarşı, artık İzmir’in ayrılması bir parçası olmuştur. Kemeraltı Çarşısı’nın içerisinde bir de genellikle babadan oğula geçen tarihi esnaf lokantaları, kebapçılar, pideciler, dönerciler ve börekçiler bulunmaktadır. Gezinirken karnınızı acıkırsa mutlaka buradaki lokantaların birini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Satıcılarla iletişim kurarak keyifli bir gün geçireceğiniz çarşı, eskimeye yüz tutmuş zanaatları, hareketli sokakları ve tarihi havasıyla İzmir’de mutlaka havasının solunması gereken yerlerin başında gelmektedir.

5. Alsancak

Alsancak

Alsancak, şehrin büyülü atmosferine kendinizi kaptırabileceğiniz, İzmir'in en canlı semti. Bir iş merkezi, tarihi yerler ve eğlence mekanlarının bir karışımıdır. Akşamları atmosfer inanılmaz.

Muhteşem deniz manzarasına sahip çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır.

6. KEY (Araba) Müzesi

KEY (Araba) Müzesi

2015 yılında İzmir’in Torbalı ilçesinde kapılarını açan Key Museum, bugün dünya otomobil tarihine ışık tutan, Türkiye’nin en kapsamlı klasik otomobil ve motosiklet müzesidir. Murat ve Selim Özgörkey’in otomobil tutkularından doğan, 7000 metrekare alan üzerine kurulu olan müzenin ana koleksiyonunu 76 adet otomobil ve 40 adet motosiklet oluşturmaktadır. Bu ana koleksiyonda, 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne, Mercedes, BMW, Porsche, Cadillac, Ford gibi otomobil dünyasının önde gelen markaların ilk modellerinin günümüze kadarki yolculuklarını görmek mümkün. Bunların dışında sayısı iki bini aşan farklı ölçeklerde model otomobil, 300’ün üzerinde otomobil maskotu(kaput amblemi), otomobil temalı eşarplar ve 1900’lü yılların başından 1960'lı yıllara kadar toplanan orijinal ekipmanlar ile oluşturulmuş bir Shell Benzin istasyonu Key Museum’da bulunmaktadır.

7. Arkas Sanat Merkezi

Arkas Sanat Merkezi

Arkas Sanat Merkezi, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın kişişel ilgisi ve profesyonel yaklaşımı ile oluşan Arkas Koleksiyonu’nu sanatseverler ile paylaşmak isteği doğrultusunda kuruldu.

İzmir’de döneminin en güzel yapılarından biri olarak 1906’da inşa edilen ve bugün Fransa Fahri Konsolosluğu olarak hizmet veren tarihi Fransa Konsolosluğu binasının denize bakan bölümü, Fransız Hükümeti tarafından 20 yıllığına, kültür ve sanat amaçlı kullanım için Arkas Holding’e tahsis edildi. Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından bina Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi adıyla açıldı.

Sanata ilginiz varsa İzmir gezilecek yerler listenize Sanat Merkezi ARKAS'ı da eklemelisiniz. İki katlı sanat merkezi, 9 sergi salonu ve 19.-20. yüzyıla ait kalıcı bir resim sergisi ile geçici sanat ve arkeoloji sergilerini görebileceğiniz bir stüdyodan oluşmaktadır.

8. Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor Efendi tarafından ev olarak yaptırılmıştır. İzmir'e giren Türk ordusu burayı karargâh olarak kullanmıştır. Atatürk, 12 Şubat 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi için şehre geldiğinde bu evde ilk kez konaklamış, toplantılarını ve kişisel çalışmalarını burada sürdürmüştür. 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış, bazı yeni eşyalar konularak Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e beş kez gelmiş ve her gelişinde bu evde kalmıştır. 10 Kasım 1938’de Atatürk’ün ölümü ile kız kardeşi Makbule Baysan’a veraset yoluyla kalan ev, 25 Eylül 1940’da İzmir Belediyesi tarafından müze yapılmak üzere kamulaştırılmıştır. Atatürk’ün İzmir’e gelişinin 19'uncu yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde törenle müze olarak açılmıştır. 5 Ekim 1962’den itibaren Atatürk İl Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi adını almıitır.

9. Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

Şehrin alt ve üst kısımlarını birbirine bağlayan eski bir asansör, İzmir'in başlıca cazibe merkezlerinden biridir. 58 m yükseklikte, Ege Denizi ve kıyı kentsel alanların muhteşem manzarasına sahip güzel bir teras bulunmaktadır.

Ayrıca ulusal yemekler sunan güzel bir restoran da bulunmaktadır. Fiyatlar çok ılımlı. Güzel İzmir fotoğrafları çekebileceğiniz bir yer arıyorsanız Asansör tam size göre. Aynı zamanda asansörü herkes ücretsiz olarak kullanabilir.

10. Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Efes, İzmir'in en ünlü bölgesidir. Ünlü antik Efes kentini ziyaret etmeden izmir gezisi tamamlanmış sayılmaz. Bu nedenle, İzmir'de ne göreceğinizi merak ediyorsanız, bu büyülü antik kenti mutlaka listenize ekleyin.

Antik yerleşimin kalıntıları geçmişin sırlarını saklıyor. Bu muhteşem şehir, MÖ 10. yüzyılda inşa edilmiştir. Efes pek çok ilgi çekici yer içerir, ancak kesinlikle keşfedilmeye değer birkaç ana yer vardır. Bunlar Artemis Tapınağı (Dünyanın Yedi Harikasından biri), Celsus Kütüphanesi, Odeon ve Domitian Tapınağı'dır.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow