İstanbul'da Gezilmesi Gereken 10 Yer

İstanbul'da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Şub 7, 2023 - 13:30
Şub 8, 2023 - 01:03
 0  28

1. Ayasofya'yı ziyaret edin

Ayasofya'yı ziyaret edin

Muhteşem Ayasofya, İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Kiliseden camiye, müzeden müzeye dönüşen yapı neredeyse 15 asırlık ve galeriye çıktığınızda inanılmaz Bizans mozaikleriyle karşılaşacaksınız. Işığın yansıması altında asılı duran büyük kubbeyi görmek için tavana bakın.

2. Topkapı Sarayı'na Gidin

Topkapı Sarayı'na Gidin

Ayasofya ile birlikte Topkapı Sarayı'nı ziyaret etmek, İstanbul'da yapılacak en iyi 10 şeyden biridir . Ayasofya'nın hemen yanında yer alır, böylece ikisini de birkaç saat içinde ziyaret edebilirsiniz. Bir zamanlar Osmanlı padişahlarının ikametgahı olan saray, bugün bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonda Osmanlıların kullandığı silahlar, Çin ve Japon porselenleri ve bakır mutfak eşyaları yer alıyor.

3. Hamamda rahatlayın

Hamamda rahatlayın

İstanbul'da yapılacak eğlenceli şeylerden biri de hamamda gevşemek. Ünlü Türk hamamları, Osmanlı döneminde popüler bir demirbaştı ve yerli halk ve turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmeye devam ediyor. Kese ve sabun masajı içeren çalışmalara gidebilir, ardından sauna ve havuzdan faydalanabilir ya da sadece kese ve masajı tercih edebilirsiniz.

İstanbul'un en iyi hamamları: Mihrimah Sultan Hamamı, Ağa Hamamı, Kılıç Ali Paşa Hamamı, Çemberlitaş Hamamı ve Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

4. Bir semazen gösterisine katılın

Bir semazen gösterisine katılın

Semazenleri izlemek için Türkiye'den daha iyi bir yer var mı? İster ilk gelişiniz ister 10. gelişiniz olsun , İstanbul'da yapılacak en iyi şeylerden biri ! Gerçekleştirilen bu adanmışlık eylemini görmek için Galata Mevlevi Müzesi'ne gidin.

5. Yerebatan Sarnıcı'nı Keşfedin

Yerebatan Sarnıcı'nı Keşfedin

Yerebatan Sarnıcı Müzesi, görkemli İstanbul tarihinin izlerini sürebileceğimiz en önemli kültür varlıklarının başında gelmektedir. Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yer altı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Latincede “Cisterna Basilica” olarak adlandırılan yapının bulunduğu yerde daha önceleri Stoa Bazilikası bulunduğundan, kimilerince “Bazilika Sarnıcı” olarak da anılmaktadır.

80.000 ton su depolama kapasitesiyle şehrin en büyük kapalı sarnıcı olan ve diğer kapalı sarnıçlardan daha fazla devşirme taşıyıcı elemana sahip olmasıyla dikkat çeken Yerebatan Sarnıcı; yaklaşık 1000 m2 alanı kaplayan; uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre olan dikdörtgen biçimli devasa bir yapıdır.

6. Kapalıçarşı'da alışveriş yapın

Kapalıçarşı'da alışveriş yapın

Eski, büyük ve alışveriş yapmayanları bile cezbedecek eşyalarla dolu olan Kapalıçarşı, 3.000'den fazla mağazanın yer aldığı renkli bir çarşıdır. Bu devasa 15. yüzyıl pazarında pazarlık yapmak, İstanbul Türkiye'deki en iyi etkinliklerden biridir. Eve götürmek için baharatlar, kumaşlar, antikalar ve ev dekorasyonu ürünleri bulabilirsiniz.

7. Gece hayatının tadını çıkarın!

Gece hayatının tadını çıkarın!

Türkiye'nin başkenti, kesinlikle kaçıramayacağınız canlı bir gece hayatıyla gelişen bir şehirdir. Barlar, caz kulüpleri ve gece kulüpleri geç saatlere kadar açık ve İstanbul'da yapılacak en güzel şeylerden biri de oraları keşfetmek. Canınız yerel bir tat çekiyorsa, Türk tarzı rock veya daha geleneksel fasıl çalan grupların yer aldığı mekanlara yönelebilirsiniz. Soğuk hava ve harika müziğin yanı sıra, lezzetli Türk ve dünya mutfaklarından yemek yemeyi bekleyebilirsiniz.

İstanbul'un en iyi gece hayatı mekanları: Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi, Nardis jazz Kulübü, Balkon Restaurant & Bar, 360 İstanbul ve Leb-i Derya

8. Boğaz'da Tekne Gezisi

Boğaz'da Tekne Gezisi

İstanbul Boğazı, Türkiye'de önemli bir boğaz ve dünyanın en dar boğazlarından biridir. İstanbul'un büyük bir kısmını görebildiğiniz için su yolunda gezinmek baş döndürücü bir deneyimdir. Hatta İstanbul'da yapılacak aktiviteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Daha da iyisi, savurganlık yapmanıza gerek olmamasıdır; halka açık bir vapura binebilir ve şehrin manzaralarını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kendinizi biraz şımartmak istiyorsanız, rezerve edilebilecek özel turlar var.

9. Miniatürk'ü ziyaret edin

Miniatürk'ü ziyaret edin

İstanbul türkiye'de yapılacaklar listemizin dokuzuncu sırasında Miniatürk ziyareti var. İstanbul'u neredeyse bütünüyle görmenin en iyi yolu. Minyatür park 60.000 metrekareye yayılmıştır ve 1/25 ölçeğinde 100'den fazla model içerir ve bunların yaklaşık 50'si şehrin popüler simge yapılarını temsil eder. Ayrıca Türkiye'nin farklı yerlerinden ve Efes'teki Artemis Tapınağı gibi diğer ülkelerden birkaç tarihi yapının modellerine de sahiptir.

Parkta, hediyelik eşya almak için mükemmel olan bir hediyelik eşya dükkanı ve bir labirent gibi başka ilgi çekici yerler de vardır. Çocuklar için oyun alanı da var.

10. İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapın

İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapın

İstanbul'da yapılacaklar listemizi, her gün yaklaşık üç milyon insanın geçtiği, şehrin en ünlü caddesi olan İstiklal Caddesi tamamlıyor. Yoğunluk bazen bunaltıcı olabilir ama şehrin enerjisini sevenler için unutulmaz bir deneyim. Eski, yeni ile karışıyor, böylece fast food eklemleri eski kuruluşlarla yer için itişip kakışıyor. Caddenin çok sayıda cazibe merkezi vardır ve havaların ısınmaya başlamasına rağmen sıcak olmadığı Nisan ayında İstanbul'da yapılacak en iyi şeylerden biri onları keşfetmektir.

İstiklal Caddesi'ndeki en iyi turistik yerler: Saray Muhallebicisi, Galata Mevlevihanesi, miras tramvayları, SALT Beyoğlu, Çiçek Pasajı ve Hazzo Pulo Pasaji.

Gerçekten de İstanbul, kültür, modernlik ve tarihin güzel bir karışımını yaşamak için dünyanın en iyi şehirlerinden biridir. Peki, bu trend olan turistik cazibe hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow