Gürcistan'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Gürcistan'da Gezilecek En İyi 10 Yer

Şub 8, 2023 - 13:43
Şub 13, 2023 - 02:25
 0  30

1. Savannah Tarihi Bölgesi

Savannah Tarihi Bölgesi
Savannah Tarihi Bölgesi

Sofistike Savannah şehri, tüm Amerika'daki en büyük ve en güzel tarihi bölgelerden birine sahiptir. 1733'te Savannah Nehri kıyısında kurulmuş, bu zengin mirasın çoğu hala şehir merkezinde sergilenmekte olan Gürcistan'ın ilk şehri ve başkentiydi.

Önde gelen bir liman olarak, devasa malikaneler ve manzaralı sokaklarında fışkıran görkemli anıtlarla anlatılmamış zenginlikler şehre aktı. Çekici mimarisinin ve kolonyal dönemden kalma kilise ve binalarının çoğu son derece iyi korunmuştur, bu nedenle tarihi merkezinin etrafında dolaşmak inanılmaz bir deneyimdir.

Bölgede bulunabilecek mükemmel restoran ve dükkanların yanı sıra çok sayıda tarihi ev ve müze ile Savannah Tarihi Bölgesi, kesinlikle eyaletin göze çarpan manzaralarından biridir.

2. Okefenokee Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı

Okefenokee Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı
Okefenokee Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı

Eyaletin güneydoğusunda yer alan Okefenokee Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı'nın sansasyonel genişleyen bataklığı. 1937'den beri bir parkın parçası olarak korunan su basmış ormanları ve uçsuz bucaksız sulak alanları keşfetmek için bir zevktir. Tekne turları ve kano gezileri, tüm muhteşem sualtı manzarasını deneyimlemenin en iyi yoludur.

Bataklık ve bataklıklarda kürek çekerken, ziyaretçiler her tür kuşu ve amfibi görebilirler. Karanlık bataklıkta 10.000'den fazla timsahın yaşadığı söyleniyor. Acımasız ortamına rağmen, Yerli Amerikalılar bölgede binlerce yıl yaşadılar; Okefenokee, yerel dillerinde 'Titreyen Dünyanın Ülkesi' anlamına gelir.

Yaban hayatı sığınağının ziyaretçi merkezinde, bataklığın tarihi ve doğası hakkında birçok ilginç serginin yanı sıra, tüm cezbedici yolları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

3. Gürcistan Akvaryumu

Gürcistan Akvaryumu
Gürcistan Akvaryumu

Atlanta'nın merkezinden çok uzakta olmayan devasa Georgia Akvaryumu, kesinlikle şehrin göze çarpan cazibe merkezidir. Yüzlerce balık türüne ve deniz memelisine ev sahipliği yapan bu bölge, eğlenceli, aile dostu bir gün.

Amerika'nın en büyük akvaryumu, göz alıcı balıklar, köpekbalıkları ve manta vatozlarıyla dolu yedi büyük galeriye sahiptir. Oyuncu penguenler ve deniz aslanları her zaman popüler olsa da, şişe burunlu yunuslar, beluga balinaları ve balina köpekbalıkları gösterinin şüphesiz yıldızlarıdır. İlgi çekici ve eğitici sergileriyle Georgia Akvaryumu, Atlanta'dayken kaçırılmaması gereken bir yerdir.

4. Toccoa Şelaleleri

Toccoa Şelaleleri
Toccoa Şelaleleri

Gürcistan'daki en muhteşem turistik yerlerden biri olan yükselen Toccoa Şelaleleri, kuzeydoğuda Georgia Christian College kampüsünde bulunur. 57 metrelik olağanüstü bir yükseklikte, beyaz suları engebeli bir kenardan çağlayarak doğrudan aşağıdaki havuza dalıyor.

Sarp kayalıklara ve yemyeşil bitki örtüsüne karşı nefis bir şekilde öne çıkan şelale, kesinlikle harika fotoğraflar çekiyor. Mississippi'nin doğusundaki şelaleler arasında en yüksek dikey düşüşe sahip olduğu bilinen şelale, Niagara Şelalelerini bile (yüksekliğinin yalnızca üçte biri kadar) gölgede bırakıyor, bu nedenle, şansınız varsa bu doğa harikasına uğramaya değer.

5. Martin Luther King Jr Ulusal Tarihi Bölgesi

Martin Luther King Jr Ulusal Tarihi Bölgesi
Martin Luther King Jr Ulusal Tarihi Bölgesi

Amerika Birleşik Devletleri tarihiyle ilgilenen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer olan Martin Luther King Jr Ulusal Tarihi Bölgesi, efsanevi Sivil Haklar liderinin hayatını ve mirasını belgeliyor. Atlanta'daki çeşitli sitelerin arasında yer alan, çocukluk evi ve papaz olduğu kilise gibi önemli ve etkili yerleri içerir.

Tarihi sitenin muhteşem müzesinde sivil haklar hareketi hakkında her şeyi ve ayrımcılığın ve sistematik baskının Martin Luther King Jr.'a özgürlük, adalet ve eşitlik için savaşmaya nasıl ilham verdiğini öğrenebilirsiniz. Ziyaretçiler, eski mahallesini gezmenin yanı sıra, hem King hem de Gandhi'ye ait anıtları ve anma amaçlı Uluslararası Sivil Haklar Şöhret Yürüyüşü'nü taşıyarak durabilirler.

6. Chattahoochee Ulusal Ormanı

Chattahoochee Ulusal Ormanı
Chattahoochee Ulusal Ormanı

Çarpıcı manzaralara ve manzaralara ev sahipliği yapan Chattahoochee Ulusal Ormanı, hem doğa severleri hem de açık hava meraklılarını memnun edecek. 1936'da kurulan, kükreyen nehirleri ve uçsuz bucaksız vahşi doğası boyunca kıvrılan müthiş patikalarıyla Kuzey Georgia Dağları'nın büyük bir bölümünü kapsıyor.

Dağlar ve uçsuz bucaksız vadiler, bozulmamış bir ormanla kaplıdır ve uzak mesafelerde vaşaklar, kara ayılar ve geyikler görülür. Ziyaretçiler, muhteşem manzarasının ortasında yürüyüş ve kamp yapmanın yanı sıra, Chattooga Nehri boyunca rafting yapabilirler.

7. Helen

Helen
Helen

Çekici estetiği ve ambiyansı nedeniyle, kitschy Alman köyü popüler bir destinasyondur ve Oktoberfest, ziyaret edilecek en iyi zamanlardan biridir. Ziyaretçiler, geleneksel Alman yemekleri sunan harika pastaneler ve restoranların yanı sıra, şehrin olağanüstü açık hava etkinlikleri sunan doğal çevresini keşfedebilirler.

8. Coca-Cola Dünyası

Coca-Cola Dünyası
Coca-Cola Dünyası

Atlanta şehir merkezinden bir taş atımı uzaklıkta bulunan Coca-Cola Dünyası, dünyayı fetheden şirketin tarihi üzerine mükemmel bir müzedir. Pek çok ilginç ve etkileşimli sergiye ve sonunda deneyebileceğiniz 60 kadar tat tomurcuğu gıdıklayan numuneyle ziyaretçilerin tadını çıkarması için gazlı içecekleri üzerine harika bir filme sahiptir.

İkonik içecek markasının mütevazi başlangıçlarını incelemenin yanı sıra, müzede eski içecek makineleri ve farklı on yıllara ait ticari ürünler de sergileniyor. Bununla birlikte, kuşkusuz öne çıkan nokta, dünyanın her yerinden çeşitli Kola ürünlerini deneme şansı yakalaya bilirsiniz.

9. Providence Kanyonu

Providence Kanyonu
Providence Kanyonu

Providence Eyalet Parkı'na hakim ve onu tanımlayan olağanüstü Providence Kanyonu, Columbus'un güneyinde arabayla yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer almaktadır . Genellikle Georgia'nın 'Küçük Büyük Kanyonu' olarak anılan kanyon, renkli kayalıklar, engebeli sırtlar ve kaya oluşumlarıyla nefes kesen bir manzaraya sahiptir.Devasa kanyonun bazı bölümleri binlerce yıl boyunca rüzgar ve yağmur tarafından oluşturulmuş olsa da, devasa oluklarının çoğu aslında ilk yerleşimcilerin kötü tarım uygulamalarından kaynaklanıyor. Artık bir doğa harikası olan dramatik manzaraları, ufalanan kayalıklarının sürekli değişen renklerinin yanı sıra gözetlenecek harika ormanlar ve vahşi yaşam ile yürüyüş yapmak için bir zevk.

10. Amicalola Şelaleleri

Amicalola Şelaleleri
Amicalola Şelaleleri

222 metre yüksekliğinde yükselen Amicalola Şelaleleri, Amerika'nın güneydoğusundaki dikkat çekici şekilde en yüksek şelaledir. Çok manzaralı ve tenha bir noktada yer alan otel, büyüleyici Kuzey Georgia Eyalet Parkı'nın vahşi dağlık alanlarında yer almaktadır.

Yemyeşil bitki örtüsü onları her taraftan boğmakla tehdit ettiğinden, sarp bir uçurumdan aşağı basamaklı olarak inen muhteşem şelaleler büyüleyici bir manzara oluşturuyor. Ziyaretçiler, güzelliğinin tadını çıkarmanın ve vahşi sularının fotoğraflarını çekmenin yanı sıra, yakındaki dağlarda ve doğada güzel yürüyüşlerin keyfini çıkarabilirler.

11. Kısacık Bir Bilgi

Turist olarak Gürcistan’ı ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. sadece kimlik göstererek seyahat edebilirsiniz. Yalnız sadece yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahiplerinin pasaport olmadan ülkeye giriş yapabileceğinin altını çizmekte fayda var.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow