Kişisel gelişim üzerine çalışmanın en hızlı ve basit yolu

Kişisel gelişim üzerine çalışmanın en hızlı ve basit yolu

Şub 12, 2023 - 23:43
Şub 12, 2023 - 23:55
 0  71

1. Kendini geliştirme nedir?

Kişisel gelişim yaşam boyu devam eden bir süreç olarak tanımlanabilir. Hayatımızın sonunda Z noktasında olmak istiyorsak, kişisel gelişim bizi A'dan B'ye, C'ye götüren süreçtir… son aşamamıza ulaşmak ve hayatımızı tamamlamak için ihtiyacımız olan tüm adımlardır. 

Son aşama hepimiz için farklı, ara aşamalar da. Ancak herkes bu süreçten geçebilir ve kendini genişletmenin ve yeni aşamaların gerçekleşmesini sağlamanın  anlamını ve zevkini  deneyimleyebilir .

Kişisel gelişim , farkındalığı, yeni öğrenmeleri, kim olduğumuz ve bizi neyin benzersiz kıldığına dair keşifleri ve hayatı ve durumları net bir şekilde gördüğümüz birçok içgörü ve anı içerir. Sürekli gelişim süreci bizi derinden özümüze bağlar. 

Kişisel gelişim yolculuğuna çıkan herkes, sürecin buna değdiğini söyler ama zaman zaman karmaşık ve acı vericidir. İlerlemek ve korkularımızı yenmek için bazen gölgelerimize bakmamız gerekir ve bu korkutucu olabilir. Oyun zorlaştığında ilerlemek için ne yapabiliriz? 

Büyümeyi yönlendirmenin anahtarlarından biri, bunu neden yaptığımızı ve deneyimlediğimiz şeyin normal, insani ve yolculuğun önemli bir parçası olduğunu hatırlamaktır.

2. Kişisel gelişim neden önemlidir?

Büyüme zihniyetini benimsemek ve kişisel gelişimi benimsemek için pek çok neden var . Kendi cevaplarımı listeledim (liste tam olmaktan uzak olsa da):

  • Kişi kusurlarının ve güçlü yanlarının farkına varır;
  • İnsan, hayatta kendisi için neyin mümkün olduğunu keşfeder ve günlerine anlam katar ;
  • Kişi anlam ve doyuma yaklaşarak daha otantik bir hayat yaşar; 
  • Kişi standartları yükseltir ve bunu yaparak başkalarına da bunu yapmaları için ilham verir;
  • Zor günler geldiğinde ayakta durmak için sağlam bir zemin sağlayan yaşam ilkeleri geliştirir insan;
  • İnsan bu sürecin ne kadar sancılı ve zor olabileceğini fark eder ve bu farkındalıkla başkalarının yolculuğunun daha farkında ve daha şefkatli olur; 
  • Hayattaki pek çok şey bir başkasının desteğiyle daha kolay yönetilebilir olduğundan, insan yardım istemeyi öğrenir;
  • İnsan, herkesin kendi temposunda koştuğunu ve kendi eylemlerimiz dışında hiçbir şeyin bizim kontrolümüzde olmadığını bilerek kendi yolculuğuna odaklanır.

Kendini geliştirmeyi seçen insanların güçlü bir enerjisi vardır. Oldukları gibi parlarlar ve parlaklıkları başkalarına da ilham verir ve yolunu aydınlatır.

3. Kişisel gelişim stratejileri

Okuma

Okumak, bilgimizi ve dünyamızı genişletmenin en erişilebilir ve en uygun fiyatlı yollarından biridir. Neyi geliştirmek istiyor olursak olalım, kişisel gelişim yolculuğumuzda kitaplar harika birer yol arkadaşıdır.

Günlük tutma

Düşünceleri yazmak, onları daha net görmemize yardımcı olur. Düzenli olarak bir günlük tutmak, kalıpları ve yinelenen fikirleri keşfetmemizi sağlar ve daha sonra bunlar üzerinde çalışmaya karar verebiliriz. Kişisel gelişim için bir başka mükemmel araç da bir şükran günlüğü tutmaktır - yani her gün minnettar olduğumuz en az birkaç şeyi listeleyin. Bu, daha iyi öz farkındalık ve öz saygıya yol açar.

Beyanlar

Olumlamalar, niyetlerimizi belirtmenin ve neye değer verdiğimizi kendimize hatırlatmanın güçlü bir yoludur. Günlük olumlamalar, önemsediğimiz şeylere kasıtlı olarak odaklanmamızı ve günlerimize daha fazlasını getirmemizi sağlar. 

Fiziksel egzersiz

Hareket bizi zinde tutar. Beden mükemmel bir bilgi kaynağıdır ve bize sürekli olarak neye ihtiyacı olduğunu bildirir. İçinde yaşadığımız bedene özen göstermek, kendimize bakmanın ve gelişimimizi sürdürmenin güzel bir yoludur.  

Kelimelerini seç

İfadelerimize ve sözlerimize dikkat etmek, günlük hayatımızı şekillendirmede çok yardımcı olabilir. Ne söylediğimize ve nasıl söylediğimize dikkat etmek kendimizi daha iyi anlamanın ilk adımıdır!

Bir şeyi ilk defa yapmak

Konfor alanınızdan çıkın ve yeni bir şey deneyin! Sormayı en sevdiğim sorulardan biri, "En son ne zaman bir şeyi ilk kez yaptım?" Bana çocukların yaptığı gibi keşfetmeyi ve bilinmeyene karşı merak geliştirmeyi hatırlatıyor.

4. Kendinizi geliştirmenin 10 pratik yolu

1. Güçlü yönlerinize odaklanın

Çoğu zaman insanlar kişisel gelişimi "zayıflıklarını örtmek" olarak düşünürler ve bu da süreci daha sancılı hale getirir. Kişisel gelişim, yeteneklerimizi geliştirmek, yapmayı sevdiğimiz işte mükemmel olmak ve çok eğlenmek anlamına da gelebilir!

2. Dağınıklık 

Dağınıklığı giderme süreci, artık bize hizmet etmeyen parçalarımızı (ve çevremizi) bırakma sürecidir. Dağınıklığı ortadan kaldırarak, yeni deneyimlerin ve bunlarla birlikte yeni farkındalık ve büyümenin gerçekleşmesi için alan açıyoruz. Dağınıklığı giderme süreci özgürleştirici olabilir ve büyümemiz için hangi yöne gitmek istediğimizi açıkça görmemizi sağlar. 

3. Kendinize güçlü sorular sorun

Sorular anlamlı içgörüler sağlayabilir. Başkalarına nasıl ilham vermek istersiniz? Ne için hatırlanmak istiyorsun? Eski benliğiniz, kişisel gelişiminiz hakkında size ne söylerdi? 

Yüzlerce güçlü soru var. Bırak seni bulsunlar.

4. Geri bildirim isteyin

Yapıcı geri bildirim , "güçlendirme düğmesi" gibidir: iyileştirmemiz ve başkalarına daha iyi hizmet etmemiz için bize değerli bilgiler sağlar. Başkaları bizim göremediklerimizi bize gösterdiği için daha hızlı ilerlememizi sağlar. Geribildirim, gerekli ayarlamaları yapmamızı, daha çok hayal etmemizi ve daha fazlasını başarmamızı sağlıyor! 

5. Bir arkadaş ya da koç gibi bir bireye sahip olmak

Bir arkadaş ya da koç gibi bir bireye sahip olmak , doğru yolda kalmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir. Hesap verebilirlik, ilerlememize ve sonunda istenen sonuçlara ulaşmamıza nazikçe yardımcı olan güçlü bir mekanizmadır. 

6. Küçük başlayın 

Sürdürülebilir ilerleme , küçük ve tutarlı adımlardan oluşur . Devasa sıçramalara gerek yok - mümkün olsalar bile, her zaman başlamak için en iyi yer değiller. Tereddüt ediyorsanız, küçük başlayın. Küçük eylemler, başka pozitif döngüler yaratan pozitif döngüler üretir. Görmek istediğimiz değişim bizimle ve ilk adımla başlar.

7. İlerlemeye devam edin

Çoğu zaman yaptığımız en büyük hata bir süreçten vazgeçmek! Kendinize meydan okumayı ve gelişmeyi seçerseniz, buna bağlı kalın. Öğrenme platoları, neşe anlarını ve aksilikleri içerir. Hepsi sürecin bir parçası. Her seferinde bir adım ilerlemeye devam edin!

8. Merakla çalışın

Merak bizi daha çok araştırmaya, sorgulamaya ve daha derin bir bilgeliği hedeflemeye iter. Merak, sözde "acemi zihnini" her benimsediğimizde ortaya çıkar ve her şeyi sanki ilk kez görüyormuş gibi görmek için tüm bildiklerimizi sıfırlamaya çalışırız. Bu davranış bize önyargıdan ve o ana kadar edinilen deneyimlerden bağımsız olarak bazı durumlarda bize yardımcı olmak yerine engel olabilecek yeni içgörüler sağlar.

9. Harekete geçin 

Sağlıklı beyin sağlıklı vücutta yaşar. Esas olarak beyin faaliyetlerine odaklanıyorsanız, fiziksel egzersiz için biraz alan bulun. Bir spor aşığıysanız ve her zaman dışarıdaysanız, biraz istikrar ve iç gözlem için zaman bulmaya çalışın. Beyin ve bedenin (ve ruhun!) birleşimi en iyi uzun vadeli hisleri ve ödülleri verir. 

10. Başarılarınızı kutlayın

Nelson Mandela, "Önünüzdeki yola hazırlanırken kilometre taşlarını kutlamayı unutmayın" dedi. Başarıları kutlamak, genellikle yeni eylemler ve sonuçlar adına feda edilen sağlıklı bir alışkanlıktır. Zamanı “duraklatmak” için ayarlamak, kişinin neler başardığını, kat ettiği yolu, öğrendiklerini, duygularını gözlemlemesine olanak sağlar. Kendini ve başkalarını kabul etmek ve gururunu açıkça paylaşmak için alan açtığı için çok kritik bir an.

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow